Sagaza Madrid kimin?

Sagaza’nın hikayesi bir Türk kadınının moda tutkusuyla yola çıktığı Endülüs’ün gizemli sokaklarını arşınlamasıyla başlar…

 

Markanın kurucularından ve halen baş tasarımcısı olan Zelia Kaçar, eğitimini sürdürdüğü Madrid’de okul tezine çalıştığı sırada, yolda tasarımcı Antonio Alvarado ile karşılaşır ve eskizlerini gösterir. İspanyol tasarımcı Zelia’ya hemen yanında işe başlamasını teklif eder.  Zelia kendini çok kısa bir süre içerisinde Madrid Cibeles Fashion Week’te sergilenecek triko koleksiyonunu tasarlarken bulur. Tasarıma olan ilgisinin yanında üretime olan merakı onu İstanbul’da Baki Süslüer ile buluşturur ve üretimler İstanbul’da yapılır.

 

Tesadüfle başlayan bu yolculukta Zelia’nın azmi, başarılı çalışmaları kariyer merdivenlerini hızla çıkmasına yardımcı olur ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Antonio Alvarado, Zeli Kaçar’ın Kalfe firması ile anlaşmasına vesile olur. Zelia mezun olduktan kısa bir süre sonra Kalfe’nin Avrupa’da satışa çıkacak hazır giyim gece kıyafeti markasının tasarımcılığını üstlenir. Koleksiyona “Sagaza” adı verilir.

2009 yılına kadar Türkiye’de üretilen ve İspanya’da satılan Sagaza, Türkiye’de yurtdışında elde ettiği başarılarla bilinmeye başlar.

 

Yurtdışı ihracatı için kurulan İstanbul showroom’una gelen özel taleplerle, kişiye özel kıyafet tasarlamanın keyfi, couture moda tasarımcılığının mücevher gibi işlenmesi, daha kalıcı olması ve eşsiz anılara şahit olup, hikaye yazacak kıyafet üretebilmenin ayrıcalığı Zelia’nın kalbinde ayrı bir yer edinir. Zelia Kaçar, aynı yılın sonunda, hazır giyimden couture’e geçmeye karar verir ve Sagaza Madrid isim tescilini Kalfe’dan devir alarak Baki Süslüer ile beraber ortak olur. Tamamen couture üzerine hizmet veren bir moda evi olarak İstanbul’da, bugün tüm dünyaya hizmet verebilen %70 gelinlik, %30 gece kıyafeti üzerine ağırlık veren, yurtdışından ve Türkiye’den alanlarında usta kişilerin çalıştığı şirketin kökenini oluştururlar.

 

Kuruluşu, İspanya’da perakendeciliğe dayanan Sagaza Madrid, 10 yılı aşkın süredir Türkiye’den Orta Doğu, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’ya uzanarak kişiye özel tasarımlarıyla devam eden yolculuğunu sürdürmekte…