Sagaza’nın hikayesi bir Türk kadınının moda tutkusuyla yola çıktığı Endülüs’ün gizemli sokaklarını arşınlamasıyla başlar.

Markanın kurucularından ve halen baş tasarımcısı olan Zelia Kaçar, eğitimini sürdürdüğü Madrid’de İstituto Europeo di Design’da okul tezine çalıştığı sırada, yolda tasarımcı Antonio Alvarado ile karşılaşır ve eskizlerini gösterir. İspanyol tasarımcı Zelia’ya hemen yanında işe başlamasını teklif eder. Zelia kendini çok kısa bir süre içerisinde Madrid Cibeles Fashion Week’te sergilenecek triko koleksiyonunu tasarlarken bulur. Tasarıma olan ilgisinin yanında üretime olan merakı, onu İstanbul’da Baki Süslüer ile buluşturur ve markanın üretimleri İstanbul’da yapılmaya başlanır.

Bir tesadüfle başlayan bu yolculukta Zelia’nın azmi, başarılı çalışmaları, kariyer merdivenlerini hızla çıkmasına yardımcı olur ve asıl hikaye bundan sonra başlar. Antonio Alvarado, Zelia Kaçar’ın Kalfe firması ile anlaşmasına yardımcı olur. Zelia mezun olduktan kısa bir süre sonra Kalfe’nin Avrupa’da satışa çıkacak hazır giyim gece kıyafeti markasının tasarımcılığını üstlenir. Koleksiyona “Sagaza” adı verilir.

İspanya’nın gece elbiselerine yeni bir anlayış getirmek üzere kurulan Sagaza, 2008 yılında Madrid’deki uluslararası SIMM Fuarı’nın öne çıkan markalarından olur. 2009 yılına kadar Türkiye’de üretilip İspanya’da satılır, yurt dışında elde ettiği başarılarla Türkiye’de de bilinmeye başlar.

Yurt dışı ihracatı için kurulan İstanbul Showroom’una gelen özel taleplerle, kişiye özel kıyafet tasarlamanın keyfi, Couture moda tasarımcılığının mücevher gibi işlenmesi, daha kalıcı olması ve eşsiz anılara şahit olup, hikaye yazacak kıyafet üretebilmenin ayrıcalığı Zelia’nın kalbinde ayrı bir yer edinir. Zelia Kaçar aynı yılın sonunda, hazır giyimden couture üzerine karar verir ve Sagaza Madrid isim tescilini Kalfe’dan devir alarak Baki Süslüer ile ortak olur. Türkiye’den ve yurt dışından alanlarında usta kişilerin çalıştığı şirketin kökenini oluştururlar.

Bugün İstanbul’da tamamen Couture, %70 gelinlik, %30 gece kıyafeti üzerine ağırlık veren bir moda evi olarak, tüm dünyaya hizmet verebilen, ve kuruluşu İspanya’da perakendeciliğe dayanan Sagaza Madrid, 10 yılı aşkın süredir Türkiye’den Orta Doğu, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’ya uzanarak kişiye özel tasarımlarıyla devam eden yolculuğunu sürdürmekte…