2008 yılında İspanya’nın başkenti Madrid’de doğan SAGAZA Madrid, İspanya’nın gece elbiselerine yeni bir anlayış getirmekiçin kuruldu.

İspanya, Portekiz ve Guney Amerika ülkelerinde geniş bir satış ağına sahip, ünlü modacıların satış ağını kuran,köklü bir firma ile isbirliği sonucu çalışmalarını hızlandıran marka, kısa sürede ismini duyurmaya başladı. İspanyolca ‘ince,zarif’ anlamına gelen SAGAZA, tasarım ekibini genç bir ekiple oluşturdu. Madrid’de Istutue de Europa moda okulunda modaeğitimini tamamlayan Zelia Kacar‘ı Couture konsepti oluşturmak için kadrosuna dahil eden marka, 2009 yılında oluşturduğu koleksiyonla İspanya moda endüstrisinin dikkatini çekti. İspanyol modasına yön veren dergilerde ve moda çekimlerindegorücüye çıkan elbiseleri ile İspanyol gençlerinin aranılan markası olmaya başladı.

Fiziğine güvenen, kendi tarzını oluşturmayı seven, sade ama çarpıcı etki bırakmak isteyen kadınların tercih ettiği SAGAZAMadrid, koleksiyonlarında farklı geçişlerin olduğu ama derinliği olan renkleri kullanmayı seviyor. Detaylarda korseleri,drapeleri, volanları, katlamaları seven SAGAZA, bütünlüğü olan, vücuda oturan modelleri ile ön plana cıkıyor. İspanyol tv yıldızlarını, oyuncularını ve modelleri giydiren marka kısa sürede marka bilinirliliğini sağladı. 2008 yılında Madrıd’ dekiuluslarararı SIMM Fuarı’nda vitrine çıkan marka, fuarın öne çıkan markalarından oldu. Daha sonra Couture Mağazakonseptiyle Madrid’de Head Office’ini açtı. Özel geceler için elbise tasarlayan markanın, couture anlayışının yanında buanlayışından uzaklaşmadan hazır giyim koleksiyonu da mağazalarda yer bulmaya başladı.

Üretimini Türkiye’de yapmaya karar veren marka, 2009 yılında Türkiye ve Ortadoğu haklarını satın alan İspanya‘da ortaklığıbulunan Baki SÜSLÜER tarafından İstanbul Nişantası’ndaki şubesinden sonra 2010 Nisan ayında İspanyol ortakların dakatıldığı, ünlü mankenlerin ve celebrity isimlerin yer aldığı muhteşem bir defile ile İzmirlilere “merhaba” dedi. 2011 Mart ayındada Teşvikiye de Couture Mağaza konsepti ile yeni mağazasını açtı. 2013 yılında Levent’te Centro de Villa adıyla açtığıkonsept Villa ile showroom ve Lüks hizmet verilen yeni bir yere sahip oldu.

Mezuniyetler, nisanlar, düğünler ve özel geceler için vazgeçilmez bir marka olma yolunda ilerleyen SAGAZA Madrid, Türkiye’de Cansu Dere, Çagla Şikel, Nefise Karatay, Petek Dincoz, Burcu Esmersoy , Ece Sükan gibi ünlüleri  giydirmeye devam ediyor. Yok Böyle Dans ve Star Akademi isimli yarışmaların kıyafetlerine de imzasını atarken, halen birçok dizi ve programla da işbirliği halindedir.

Butik konseptini koruyarak 2015 yılından itibaren önde gelen fuar ve moda haftalarında boy göstermeye başlayacak olan Sagaza, lüks hazır giyim ve gelinlik ürün gruplarıyla da yoluna devam edecektir.

ZELIA KACAR

26 Kasım 1980 yılında İstanbul’da doğan Zelia Kaçar, küçük yaşlardan itibaren dergilerden yıldızları takip etmeye başladı. Bu dönemde odası magazin ve moda dergileriyle doluydu. Başarılı bir okul hayatı geçiren Zelia Kacar, genç yaşta kaybettiğibabasının mücadeleci ve özgürlükçü kimliğini kendine idol olarak belirledi. Lise yıllarında moda fotoğrafçılarının yanındaasistanlık yapmaya başladı. 2 yıllık fotoğrafçılık bölümü okuyan Kaçar, daha sonra Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünüburslu kazandı. Bu dönemde Moda Bölümü nün derslerine girdi. Üniversite yıllarında birçok ünlü markanın defilelerinde vemoda dergisilerinde bağımsız olarak Moda Editörlüğü yaptı.

Akademik eğitimini moda üzerine yapmaya karar veren genç tasarımcı, üniversiteyi yarıda bırakarak yurtdışı eğitimini almaküzere dünyaca ünlü sanatçıların dogdugu yer olan ve Avrupa’nın yeni moda merkezlerinden biri olan İspanya’yı seçti.

Madrid’de İstituto Europeo di Design adlı Moda Okulunda 2 yıla yakın eğitim aldı. Bu dönemde dünyaca ünlü ressamlarınyer aldığı Prado Müzesinden cok etkilendi. Sanatın Modaya etkileri üzeine workshoplara katılan tasarımcı, tezini hazırlamakiçin İspanya’yı gezmeye başladı. Barcelona’da küçüklükten beri takip ettiği Salvador Dalinin hayatını tabloları ve müzeleriüzerinden inceledi. Katalan sanatçıların Surreal akımı üzerinde yaptığı Gaudi binalarını gezdi. Picassonun Kübizme geçişinineserlerini tanıdı.Güneyde Sevilla ya inerek Flamenco nun doğuşunu ve İspanyol dansçıların kostümleri üzerine fotoğraf albümü hazırladı. Okulunun son döneminde La Casita Wendy nin atelyesinde staj yaptı. Mezun olduktan sonra Madrid Fashion Week’te Antonio Alvarado’nun defilesine 5 parcalık koleksiyon hazırladı. Burada Pedro Almadovar sayesindePenelope Cruz’la tanıştı. Bu dönemde yaptığı birikimleri en iyi aktaracağına inandıgı gece kıyafetlerine yöneldİ. İspanya daki3. Yılında Avrupa’da modacıların  koleksiyonlarını pazarlayan bir firmanın teklifi üzerine SAGAZA markasını kurdu vemarkanın çatısı altında koleksiyon hazırladı. İlk sezonunda ilgi gören koleksiyon birçok butikte ve İspanyol dergilerinde yerbuldu. Markayı Türkiye’de de tanıtmak için İstanbul ve İzmirde 2 mağaza açtı. Bu dönemde Türkiyedeki sahne ve podyumdünyasının starları olan Cansu Dere, Ece Sükan, Burcu Güneş, Ziynet Sali, Petek Dinçöz, Öykü Serter gibi isimleri modernçizgisiyle ve çarpıcı detaylarıyla giydirerek kısa zamanda gençlerin ilgisini çekti.

Sagaza markasının tasarımcısı olarak mesleğine devam eden tasarımcı, önümüzdeki yıllarda yurtiçi ve yurt dışında birçok projeye imza atmaya hazırlanıyor.

en_GB
es_ES
tr_TR